FreshMail.pl

Start   >  Komunikaty prasowe   >  Pragma Inkaso – sekurytyzacja wierzytelności korporacyjnych okazała się strzałem w dziesiątkę!

Pragma Inkaso – sekurytyzacja wierzytelności korporacyjnych okazała się strzałem w dziesiątkę!

29 sierpnia 2016 r. Pragma Inkaso SA opublikowała dane finansowe pierwszego półrocza. Jak potwierdzają przedstawione dane rozwój działalności sekurytyzacyjnej przynosi oczekiwane rezultaty.

W pierwszym półroczu 2016 r. wzrosły przychody netto z kluczowych dla rozwoju Grupy segmentów inwestycji w portfele wierzytelności bankowych – o 72% oraz faktoringu – 12%. Zgodnie z ogłoszoną strategią, w celu dalszego zwiększenia płynności i dywersyfikacji aktywów, zmniejszony został portfel pożyczkowy Grupy, a tym samym o ponad 80% spadły przychody z transakcji pożyczkowych.

WyszczególnienieI półrocze 2016I półrocze 2015r/r
Przychody z tytułu windykacji na zlecenie netto1 5042 19469 %
Przychody z tytułu zakupionych wierzytelnościami netto488489100 %
Przychód z tytułu zarządzania funduszami3 398489695 %
Przychód z tytułu faktoringu netto66691573 %
Przychody z tytułu pożyczek05780 %
Pozostałe przychody1 1591 139102 %
Przychody ze sprzedaży netto ogółem7 2165 804124 %

Portfelem aktywów największej wartości zarządza spółka faktoringowa Pragma Faktoring SA, która konsekwentnie realizuje strategię zakładająca budowę zdywersyfikowanego portfela należności faktoringowych, generującego powtarzalne przychody i przepływy oraz cechującego się wysoką płynnością. W pierwszym półroczu kolejny raz największy wzrost sprzedaży Pragma Faktoring odnotowała w zakresie faktoringu ubezpieczonego z regresem – o 52% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, co stanowi 66% sfinansowanych w tym okresie faktur.

„Jako zarząd mamy satysfakcję, że starania zwiększenia bezpieczeństwa i płynności naszych aktywów przyniosły widoczne efekty. Ułatwia nam to pozyskiwanie kapitału, co ma zasadnicze znaczenie dla działalności całej Grupy” – komentuje Tomasz Boduszek, Prezes Zarządu Pragma Inkaso SA.

Jednak największą dynamikę wzrostu w tym roku osiągnęła działalność w zakresie kupna portfeli wierzytelności. O 72% wzrosły przychody z tej działalności, natomiast na poziomie jednostkowym Pragma Inkaso 7-krotnie zwiększyła przychody z tytułu serwisowania tychże portfeli. W związku z utworzeniem dwóch nowych funduszy sekurytyzacyjnych (Bonus 2 Pragma Inkaso oraz Bonus 3 Pragma Inkaso), których portfelem zarządzać będzie Pragma Inkaso SA, perspektywa dalszego wzrostu zysków z tytułu serwisowania portfeli jest obiecująca.

Grupa Pragma Inkaso wciąż szuka nowych kierunków rozwoju, stąd tegoroczna inwestycja. Pragma Faktoring poinformowała w kwietniu o umowie inwestycyjnej z Lease Link Sp. z o.o., która specjalizuje się w usługach mikro leasingu realizowanego poprzez innowacyjną aplikację online, ze szczególnym uwzględnieniem finansowania zakupów dokonywanych w ramach handlu e-commerce.

„Jakość portfeli należności, którymi zarządzamy, jest dla nas priorytetem, ale nie oznacza to absolutnie, że podchodzimy asekuracyjnie do nowych szans rynkowych. Pomyślny rozwój produktu faktoringowego, rozwinięcie specjalizacji w zakresie sekurytyzacji wierzytelności korporacyjnych zachęcają nas do poszukiwania kolejnych możliwości. Współpraca z Lease Link to kolejna szansa na wprowadzenia nowych produktów i otwarcie się na nowe kanały dystrybucji. – mówi Tomasz Boduszek. Przekonuje, że efekty synergii zobaczymy jeszcze w tym roku.

data wpisu: 1 września 2016 14:41

Chcesz być na bieżąco

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Pragmę Inkaso S.A. w celu otrzymywania newslettera inwestorskiego na podany przeze mnie adres e-mail.

FreshMail.pl